Zima za nami, przychodzi czas na podliczenie rachunków za ogrzewanie! I co się okazuje? Ogrzewanie z roku na roku kosztuje coraz więcej! Oczywiście ceny gazu i opału też nie stoją w miejscu, ale czy zdajecie sobie sprawę z tego, że według testów termicznych przez nieszczelne okna ucieka nawet 30% ciepła? Abstrakcyjnie dużo, prawda? Powiedzmy sobie szczerze, że przez tego typu usterkę możemy „wyrzucić w błoto” bardzo dużą część budżetu przeznaczonego na ogrzanie mieszkania. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bo oprócz strat finansowych, przez nieszczelne okna może nam towarzyszyć także nieustanny hałas oraz wszechobecny kurz. Zatem warto zadbać i dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak uszczelnić okna plastikowe.

Samodzielna regulacja okien plastikowych

Na początku obalimy podstawowy mit – nieszczelne okna oznaczają, że są już stare i trzeba je wymienić. Okna mogą być nieszczelne już od samego początku, ponieważ najczęstszym powodem nieszczelności nie jest wcale zużycie się jakiś elementów, tylko złe wyregulowanie! Warto zatem zadbać, aby firma, którą wybierzemy do zamontowania okien plastikowych była rzetelna i sprawdzona – koniecznie sprawdźcie opinie! Jeżeli jednak okno już jest rozregulowane, to od tego zaczynamy szukanie źródła nieszczelności i ucieczki ciepła. Trzeba zwrócić uwagę, że okna narażone są na oddziaływania bardzo wielu czynników, często narażone są na ekstremalne różnice temperatur (zimą w domu jest ciepło, a na zewnątrz panuje temperatura poniżej zera) czy przeciwstawiają się sile wiatru. Logiczne jest więc to, że z czasem okucia czy rama zaczną się po prostu wyrabiać. Regulacja okien plastikowych jest stosunkowo łatwa, wystarczy nam jedynie klucz imbusowy i przestawienie regulacji na taką pozycję, żeby skrzydło po zamknięciu było mocniej dociśnięte do ramy.

Uszczalki gumowe i piankowe

Nie zawsze regulacja spełni pokładane w niej nadzieje. Co w takim przypadku? Najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie nowych, gumowych uszczelek (stare mogą z czasem stwardnieć). Wybór uszczelek jest bardzo duży, żeby ją właściwie dobrać wystarczy przesłać dystrybutorowi zdjęcie profilu uszczelki wraz z wymiarami. Odradzamy użycie uszczelek piankowych, które szybko tracą właściwości, a przez to, że są naklejane na taśmę dwustronną, to po czasie mogą być trudne do usunięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here