Reumatyzm to określenie ogólne na jednostki chorobowe dotyczące zapalenia i zwyrodnienia stawów. Często mają one podłoże genetyczne i autoimmunologiczne, jednak niektórym sprzyja nadwaga i brak ruchu. Zatem w dzisiejszym poradniku przedstawimy, jak radzić sobie z problemem reumatyzmu, którego nie można całkowicie wyleczyć, jednak można zaleczyć, zatem, warto postarać się by zniwelować ból i przesunąć w czasie rozwój choroby reumatoidalnej. Już teraz zdradzimy, że kluczowe będą proste rzeczy takie jak zadbanie o termoregulację w czasie snu i wybór odpowiedniej kołdry do sypialni.

Po pierwsze: zadbaj o zdrowy i spokojny sen

Jeśli już kołdry zostały wywołane do przysłowiowej tablicy, to warto podkreślić jakie modele będą odpowiednie dla osób cierpiących na problemy z krążeniem i obrzękami związanymi z reumatyzmem. Doskonale sprawdzą się kołdry z wypełnieniem wełnianym. Może być to wełna alpaki albo wielbłąda. Obydwie doskonale wpływają na termoregulację, czyli odprowadzanie nadmiaru wilgoci, a jednocześnie utrzymywanie ciepłoty ciała na stałym poziomie, niezależnie od pory roku. Świetnie nadają się zarówno na lato, jak i na zimę. Poszwa takiej kołdry najczęściej wykonana jest z bawełny satynowej, która pozwala skórze oddychać. Istotne mogą być również przeszycia z włóknem węglowym, które neutralizują szkodliwe jony dodatnie. Takie samo działanie ma zresztą wełna wielbłądzia. Warto zauważyć, że kołdra do sypialni z wełny może być również doskonała dla alergika, wystarczy wybrać model bez lanoliny.

Po drugie: ruch to zdrowie

Paradoksalnie bóle związane z reumatyzmem niweluje ruch, a to dlatego, że wytwarza się maź stawowa, która zapobiega tarciom, a tym samym niweluje dolegliwości bólowe. Osobom cierpiącym na bóle reumatyczne polecany jest nordic walking, który angażuje wszystkie partie mięśniowe, a także inne aktywności ogólnorozwojowe. Może sprawdzić się zarówno jazda na rowerze, jak i pływanie. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie ma doskonały wpływ na stawy, gdyż je odciąża, a jednocześnie wzmacnia mięśnie.

Po trzecie: rehabilitacja to podstawa

Osoby cierpiące na reumatyzm mogą skorzystać z różnych form leczenia, a najbardziej polecana jest rehabilitacja. Kinezyterapia pozwala osobom, które cierpią na sztywność stawów przywrócić je do większej sprawności. Podobne działanie może mieć krioterapia, czyli przebywanie w komorze kriogenicznej, gdzie na całe ciało przez krótki czas oddziaływuje bardzo niska temperatura -120 stopni. Oczywiście w takich warunkach przebywa się bardzo krótko od 1 do 3 minut. Przez ten czas organizm jest pobudzony do mechanizmów obronnych, wzmacnia mięśnie, powoduje uwolnienie endorfin, poprawia odporność, a także proces mineralizacji kości, zatem zapobiega również osteoporozie. Doskonałymi zabiegami dla osób cierpiących na reumatyzm jest także laseroterapia oraz elektroterapia, w których działa się na organizm wiązkami światła bądź prądem elektrycznym w kontrolowanej dawce pobudzającej krążenie i produkcje hemoglobiny. Trzeba bowiem wiedzieć, że w przypadku reumatyzmu bardzo często podwyższone są leukocyty i OB.

Po czwarte: ważna jest odpowiednia dieta

Ostatnią kwestią, którą chcemy poruszyć jest odpowiednia dieta. Jak wiadomo sprzyja ona zdrowiu i wzmocnieniu stawów. Bardzo ważne dla osób z chorobami reumatycznymi jest przejście na dietę, której podstawę stanowią ryby morskie bogate w kwasy Omega-3. Zatem zarówno tuńczyk, makrela, jak i śledź czy łosoś będą doskonałym wyborem do codziennych posiłków. Do sałatek warto dodawać olej lniany, oliwę z oliwek, generalnie oleje tłoczone na zimno, które także są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W diecie powinny znaleźć się również orzechy oraz brokuły. Te ostatnie hamują rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów, a dokładnie zawarty w nich sulforafan, który notabene działa również antynowotworowo. Aby odpowiednio zbilansować składniki odżywcze i włączyć do nich wyżej wymienione produkty, warto udać się po poradę do dietetyka.

Osoby cierpiące na reumatyzm mają całkiem sporo środków, aby skutecznie walczyć z bólem. Oczywiście w ostateczności sprawdzą się również niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jednak należy redukować ich ilość na rzecz działań rehabilitacyjnych, które bez obciążania żołądka pozwalają walczyć z bólem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here