Od około 20 lat odnotowujemy w Polsce wzrost sprzedaży (i budowy) domów drewnianych. Choć nadal udział domów z drewna w budownictwie jest marginalny, to jednak coraz więcej osób zaczyna brać tą opcję pod uwagę i analizuje wady i zalety domów drewnianych. Przed podjęciem decyzji warto naprawdę zagłębić się w ten temat, po to, aby wyrobić sobie własne zdanie. Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszą analizą plusów i minusów domów z drewna, która być może nie przeważy szali decyzji, ale na pewno pomoże Wam usystematyzować informacje.

Jakie są minusy domu z drewna?

Zacznijmy może od wad, jakie mogą mieć domy z drewna. Swego rodzaju największym problemem będzie… znaleźnie specjalisty, który dla nas taki dom wybuduje. Na rynku nie brakuje developerów (prawnie są ich tysiące), którzy wybudują dla Was wspaniałą rezydencję z cegły i betonu, natomiast znalezienie specjalistycznej firmy, która stworzy dla Was dom z drewna może być bardzo problematyczne. Przygotujcie sie zatem na dodatkowe koszty, bo nierzadko taka firma może mieć siedzibę bardzo daleko. Ale z drugiej strony, uwierzcie nam, że warto sprawdzić rynek, zapłacić więcej, ale wybrać profesjonalistów! Ten koszt się po prostu zwróci! Wadą, już taką bardziej użytkową, jest to, że domy z drewna bardzo szybko się nagrzewają i równie szybko się wychładzają. Oczywiście, kosztem klimatu możemy dom drewniany ocieplić (na zewnątrz lub wewnątrz) i ten problem zażegnać. Warto to zrobić, jeżeli planujemy wybudować dom drewniany całoroczny! Natomiast to, że domy wykonane z drewna mogą gnić, a co najmniej chłoną wilgoć, należy włożyć między bajki. Dzisiejsze techniki impregnacji drewna są już na tak wysokim poziomie, że ten problem zupełnie przestał istnieć.

Podstawowe zalety domu drewnianego

Najważniejszym plusem domu z drewna jest cena! Wybudujemy go zdecydowanie taniej, niż dom murowany. Powiemy więcej, dom z drewna nie tylko wybudujecie taniej, ale również o wiele szybciej niż dom tradycyjny. Istotne może być dla niektórych także to, że domy z drewna są bardziej ekologiczne i nie mają tak negatywnego wpływu na środowisko jak budynki z cegły i betonu! Nie wiem, czy dla Was to ważny argument, ale w przypadku wielu polskich rodzin, które wybrały domy drewniane, okazał się bardzo istotny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here