Bezpieczny dom to temat szeroki jak rzeka. Niektórzy inwestują w alarm, inni podpisują umowy z agencją ochrony, a jeszcze inni wybierają montaż monitoringu zewnętrznego! I to właśnie tym tematem się zajmiemy. Kiedyś postrzegano monitoring, jako sposób na inwigilację pracowników w dużych firmach, czy na czuwanie nad klientami w sklepach wielko powierzchniowych. Nic dziwnego, urządzenia były wręcz abstrakcyjnie drogie, a na dodatek ich montaż była na tyle skomplikowany, że trzeba było korzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. Obecnie sytuacja zmieniła się wręcz diametralnie, na rynku znajdziemy bez większego problemu kamery zewnętrzne do 200 zł i to takie, które nagrywają w jakości HD! Ale uwierzcie, że cena nie jest jedynym wyznacznikiem. Sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zamontowanie monitoringu zewnętrznego.

Podstawowe cechy monitoringu zewnętrznego

Niezależnie od tego czy kamera do monitoringu jest obudowana metalem czy plastikiem musi spełniać jedną, podstawową zasadę – musi być w 100% odporna na tak zwane czynniki środowiska, czyli:

  • wodoodporna
  • pyłoodporna
  • wiatrodporna

Tylko kamery, które spełniają wyżej wymienione punkty mogą być spokojnie wykorzystywane do monitoringu na zewnątrz domu. Kolejną kwestią będzie na przykład sposób wysyłania sygnału przez kamerę. Kamery mogą mieć różne porty, ale najpopularniejsze są oczywiście Wi-Fi oraz LAN. Zalety Wi-Fi są raczej jasne, trzeba jednak pamiętać o tym, że odległość między kamerami a routerem nie może być za duża! Średnio maksymalny zasięg wynosi około 10-13 metrów, jeżeli jest większa istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że sygnał będzie się rwał, lub kamera będzie poza zasięgiem, przez zupełnie nie będzie spełniała swojej funkcji. Zaletą współczesnego monitoringu jest również to, że możemy mieć do niego dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy nam jedynie odpowiednio skonfigurowana aplikacja w smartfonie i już mamy podgląd na naszą posesję będąc na drugim końcu świata!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here